Фирмата, която обслужва 16 крайградски линии от градския транспорт на София,

...
Фирмата, която обслужва 16 крайградски линии от градския транспорт на София,
Коментари Харесай

Нов транспортен скандал разтресе София предизборно

Фирмата, която обслужва 16 крайградски линии от градския превоз на София, източва бюджета на Столичната община, като употребява остарели рейсове за транспорт на пасажерите в северните региони на града. Това обявиха претендентът за кмет на обединението „ Демократична България “ Борислав Игнатов, лидерът на листата Методи Лалов, водачът на „ Зелено придвижване “ Владислав Панев и съветникът в транспортната комисия в последния общински съвет Виктор Чаушев.

Седем от 60-те рейса, с които се обслужват линии 18, 20, 21/22, 23, 24, 24А, 25, 26, 28, 29, 31, 81, 86, 117, 118 и 119 са създадени през 2007 година и не дават отговор на условията на контракта с общината транспортните средства да са нови. Екостандартът на старите возила е ЕВРО 4, а не ЕВРО 6, като те са и без климатици, макар че това е условие на съглашението. Така компания „ МТК Гроуп “ икономисва разноски за лизинг, какъвто заплаща за новите рейсове, защото старите са към този момент изплатени, разясни Чаушев. В същото време обаче в цената от 3 лева без Данък добавена стойност за пробег на километър е калкулирана и цената на лизинга, сподели още той. Според него вредата за бюджета на София за целия 8-годишен период на контракта ще бъде съвсем 22 милиона лева Чаушев разясни още, че старите рейсове са били пребоядисани, с цел да наподобяват на новите.

Във вторник вечерта пред Българска национална телевизия кметът Йорданка Фандъкова призна, че „ в действителност има нарушавания, в действителност си разрешава компанията, само че глобите се постановат и до момента има доста такива “. Вчера обаче от ГЕРБ-София разпространиха позиция, че " в изнесените данни няма нито един факт, който да е правилен ". 62 нови нископодови газови рейсове се движат по 15 линии на градския превоз, както е по контракта сред общината и транспортния оператор, написа в нея. От партията акцентираха и че постигнатата цена от 3 лева./км е по-ниска с 8 ст. от тази, на която вози общинският транспортьор " Столичен автотранспорт ".

С цената обаче има проблеми съгласно " Демократична България ". Според тях при гласуването е липсвала подробна разбивка по какъв начин е образувана тя и дали дава отговор на европейския правилник за „ рационална облага “ от не повече от 5% при този тип активност. „ Няма информация и по какъв начин е образуван годишният пробег, който в първичния вид на отчетите даже е бил с 300 000 км повече “, заяви Чаушев. Според изчисленията на „ Демократична България “ разноските на компанията за километър по 16-те крайни линии плюс „ рационална облага “ са с най-малко 50 ст. по-ниски от гласуваните 3 лева./км. „ Задръствания по тези линии съвсем няма и скоростта на рейсовете е по-висока. Не може да се съпоставят разноските на превозвача по линия 24 с тези по линия 204 да вземем за пример “, разяснява Чаушев.

От „ Демократична България “ ще сезират Агенцията за държавна финансова ревизия да направи инспекция на случая. " Настояваме неотложно кметът Йорданка Фандъкова да покаже всички документи и връзка, какви наказания е наложила досега на концесионера, в това число и за употребяваните остарели рейсове ", прикани Борислав Игнатов. 

 

ПРЕДИСТОРИЯ

Сагата с крайградските линии датира още от кметския мандат на премиера Бойко Борисов. През 2008 година същата компания, тогава " МТК Груп ", взе участие в конкурс за отдаване на част от линиите на градския превоз в София на частни превозвачи, макар че по това време тя даже няма лиценз за транспортьор. Конкурсът бе разрушен, откакто тогавашният зам.-кмет Велизар Стоилов беше записан да разпределя градския превоз с компаниите участнички. Въпреки че това коства поста на Стоилов, Борисов подписа контракт с две от компаниите, само че не и с " МТК Груп ". Фандъкова също отхвърли да й даде линиите, по тази причина компанията поведе правосъдна борба за тях, като в това време освежи репутацията си с добавката на една писмен знак в името.

Именно около делото се роди концепцията за договорката с автобусите. Първоначално Борислав Борисов от ГЕРБ, Калоян Паргов от Българска социалистическа партия и Борислав Бориславов от Съюз на демократичните сили предложиха да се търси извънсъдебно съглашение за общината да си спести към 15 млн. лева обезщетение на " МТК Гроуп " за проваления конкурс, като се предложи на компанията осемгодишен контракт за 169 млн. лева за 16 линии и пазаруване на 60 нови рейса от най-голям клас за тях. На два пъти обаче транспортната комисия отхвърля решението, с цел да се изчака съдът, който в последна сметка сведе неустойката до 5 млн. лева Калоян Паргов пък се отдръпна от предлагането. Третият опит бе поверен на Карлос Контрера от Вътрешна македонска революционна организация, а ГЕРБ изведнъж хареса договорката. Така решението си проправи път с 31 гласа " за " от ГЕРБ, Вътрешна македонска революционна организация и " Атака ".  Против гласуваха четирима съветници от Група 5, трима - от " Сердика ", двама от Българска социалистическа партия и по един от Република България и " Атака ". Въздържаха се четирима от Република България и Стоян Александров от Група 5. Забележки срещу договорката в зала изказаха само Тодор Цанев от АБВ, Борис Цветков от Българска социалистическа партия, Воислав Тодоров (независим), Иво Божков от ДСБ и Станчо Станков от " Атака ".
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР